J U D G E D
Friday, April 24, 2015’s Superior Court Docket
Party | Courtroom | Time | Docket |
---|---|---|---|
Anderson, Kenneth Lee-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1500343 CR1303902 |
Bonner, Allen Shane-Defendant | Three | 8 a.m. | TR1503162 |
Brightman, Robert David-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1501271 |
Butler, Jeremy Andrew-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1403860 |
Butler, Jeremy Todd-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1501723 CR1401691 |
Conrad, Mitchell N-Defendant | Three | 8 a.m. | TRI 502768 |
Demark, Marcella Rose-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1501756 |
Fuqua, Cassie Jean-Defendant | Three | 8 a.m. | TRI 502759 |
Gomes, Matt Joseph-Defendant | Three | 8 a.m. | CR14040808 CR1402799 CR14018788 |
Griffith, Ronald Edward-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1501717 |
Hewitt, Jessica Jean-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1501720 |
Malkowski, Michael David-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1404634 |
McElroy, David Kent-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1401181 |
Moran, Johanna Marie-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1301074 |
Notman, Jeremy -Defendant | Three | 8 a.m. | CR1400369 |
Pacheco, Daniel Sloan-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1405928 CR1402309 CR1400743 |
Preston, Andrew Lee-Defendant | Three | 8 a.m. | TR1502757 |
Ramirez, Junior -Defendant | Three | 8 a.m. | CR1501718 |
Ramos, Emily Marrie-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1501722 |
Rodriguez, Enrique -Defendant | Three | 8 a.m. | CR1501724 |
Rosas, Ramiro -Defendant | Three | 8 a.m. | CR1501298 |
Rosas, Ramiro Jr-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1303238 |
Strange, Stanley Owen Ill-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1404113 CR1202652 CR1104838 |
Sutlon, Sean Paul-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1501721 |
Sutton Sean Paul-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1500661 |
Sutton, Sean Paul-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1500661 CR1402261 |
Williams, Dillon Kieth Livasy-Defendant | Three | 8 a.m. | CR1501719 |
J. Charter vs. C. Casacca Casacca, Garth -Defendant |
Five | 8:30 a.m. | DRI 30508 |
J. Charter vs. C. Casacca Casacca, Pamela -Defendant |
Five | 8:30 a.m. | DRI 30508 |
J. Charter vs. G. Casacca Charter, Joseph M-Plaintiff |
Five | 8:30 a.m. | DR130508 |
Anderson, Benjamin William-Defendant | Five | 8:30 a.m. | CR1501544 CR1500920 CR1402548 |
Babauta, Kristina Janell-Defendant | Five | 8:30 a.m. | CR1302037 |
Derryberry, Delbert George-Defendant | Five | 8:30 a.m. | CR1104242 |
Kufner, John Edward-Defendant | Five | 8:30 a.m. | CR1404028 |
Lafayette, Jerrad Rishard-Defendant | Five | 8:30 a.m. | CR1501403 CR1501159 CR1500142 CR1402108 CR1304415 |
Lyons, Robert Allen-Defendant | Five | 8:30 a.m. | CR1403735 |
Mitchell, Stanley Joseph Jr-Defendant | Five | 8:30 a.m. | CR1405693 |
Nero, Mark William-Defendant | Five | 8:30 a.m. | CR1405769 |
Nunes, Ronald Kenneth Marshal-Defendant | Five | 8:30 a.m. | CR1501144 |
Renier, Nathan Paul-Defendant | Five | 8:30 a.m. | CR1400972 |
Rohrbach, David Allen-Defendant | Five | 8:30 a.m. | CR1401544 CR1305545 |
Smith, Herman Ray-Defendant | Five | 8:30 a.m. | CR1404284 |
Tanksley, Michael Dexter-Defendant | Five | 8:30 a.m. | CR1500038 CR1405189 |
Telnes, Bill David-Defendant | Five | 8:30 a.m. | CR1501716 CR1501464 CR1500093 |
M. Platt vs. Ford Motor Co Ford Motor Company -Defendant |
Four | 8:30 a.m. | DRI 40601 |
M. Platt vs. Ford Motor Co Harvey M. Harper Company -Defendant |
Four | 8:30 a.m. | DR140601 |
M. Platt vs. Ford Motor Co Platt, Michael A-Plaintiff |
Four | 8:30 a.m. | DR140601 |
Ferrer, Juan Joseph-Defendant | One | 8:30 a.m. | CR1305613A |
Matter Of: W. Robinson, Jr. McGinness, Susan M.-Petitioner |
Six | 8:30 a.m. | PR990347 |
Matter Of: W. Robinson, Jr. Robinson, Gloria -Real Party in Interest |
Six | 8:30 a.m. | PR990347 |
Matter Of: W. Robinson, Jr. Robinson, William A. Jr-Decedent |
Six | 8:30 a.m. | PR990347 |
Corey, Margaret Ellen-Defendant | Eight | 8:31 a.m. | CR1404257 |
Kay, Christian John-Defendant | Four | 8:45 a.m. | CR1305518 |
B. McBeth vs. S. Solares McBeth, Bryan Edward-Petitioner |
Seven | 9 a.m. | FL150159 |
B. McBeth vs. S. Solares Solares, Silvia Maria Lara-Respondent |
Seven | 9 a.m. | FLI 50159 |
H. Bauman vs. C. Jenks Bauman, Hana -Petitioner |
Seven | 9 a.m. | CP120169 |
H. Bauman vs. C. Jenks Jenks, Garrett-Respondent |
Seven | 9 a.m. | CP120169 |
J. Stokesberry vs. T. Stokesberry Stokesberry, Jessica -Petitioner |
Seven | 9 a.m. | CP150154 |
J. Stokesberry vs. T. Stokesberry Stokes, Thomas B Ill-Respondent |
Seven | 9 a.m. | CP150154 |
K. Beck vs. C. Beck Beck, Geoffrey -Respondent |
Seven | 9 a.m. | CPI 50149 |
K. Beck vs. C. Beck Beck, Karen -Petitioner |
Seven | 9 a.m. | CPI 50149 |
S. Portillo vs. R. Mares Mares, Richard Gabriel-Respondent |
Seven | 9 a.m. | CP150077 |
S. Portillo vs. R. Mares Portillo, Shiree -Petitioner |
Seven | 9 a.m. | CP150077 |
V. Nicholson vs. W. Nicholson Nicholson, Violet Crystal-Petitioner |
Seven | 9 a.m. | CP150123 |
V. Nicholson vs. W. Nicholson Nicholson, William Eugene Il-Respondent |
Seven | 9 a.m. | CPI 501 23 |
N. Melendrez vs. T. Bramlett Bramlett, Thnton -Respondent |
Six | 9 a.m. | FLI 30508 |
N. Melendrez vs. T. Bramlett Melendrez, Nicole -Petitioner |
Six | 9 a.m. | FLI 30508 |
Byrns, Kelly Jay-Defendant | Five | 10 a.m. | CR1405977 |
Miller, Melbourne Duane-Defendant | Five | 10 a.m. | CR1500516 |
Co of Humboldt vs Bryan Weinzinger County of Humboldt -Petitioner |
Three | 10 a.m. | FS040122 |
Co of Humboldt vs Bryan Weinzinger Reid, Tammy K-Other Parent-Mother |
Three | 10 a.m. | FS040122 |
Co of Humboldt vs Bryan Weinzinger Weinzinger, Bryan K-Respondent |
Three | 10 a.m. | FS040122 |
Co. of Hum, vs. J. Lopez County of Humboldt-Petitioner |
Three | 10 a.m. | FS080453 |
Co. of Hum. vs. J. Lopez Lopez! Amy M.-Other Parent-Mother |
Three | 10 a.m. | FS080453 |
Co. of Hum. vs. J. Lopez Lopez, Jacob V-Respondent |
Three | 10 a.m. | FS080453 |
ft Hutson vs. A. Akselsen County of Humboldt -DCSS |
Three | 10 a.m. | FL130431 |
R. Hutson vs. A! Akselsen Hutson, Ryan -Petitioner |
Three | 10 a.m. | FLI 30431 |
R. Hutson vs. A. Akselsen Akselsen, Alden I-Respondent |
Three | 10 a.m. | FLI 30431 |
Adams, Bethany Marie-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR0355475 |
Allind, Kevin Matthew-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR035593A5 |
Apodaca, Lawrence Javier-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR045643S |
Barnett, Tray Anthony-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR0426625 |
Berger, Jeremy J-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR036751S |
Boyd, Yvonne Marie-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR0459775 |
Bunch, David Thomas-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR0401485 CR0401 29S |
Chavez, Fortunado Lopez-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR036233S |
Escobar, Jaime Enriquez-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR04247285 |
Golden, Michael Dale-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR044594S |
Hulse, Caroline Kim-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR044414S |
Kline, Shannon Dawn Marie-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR03559385 |
Lasinski, Anthony Michael-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR044741S CR042804S |
Loster, Stephanie Marie-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR0429635 |
Markussen, Genevieve Patsy-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR0354545 |
Nollette, Hilaire Francis Ill-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR046341S |
Perez, Christopher Michael-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR043163S |
Pupols, John K-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR0358795 |
Rodriguez, Joe -Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR0444045 |
Rogers, Michael -Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR035594AS |
Smith, Nicole Darlene-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR0416745 |
Stark, Daniel Lonn-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR03561 2B5 |
Way, Kenneth Patrick-Defendant | Five | 10:30 a.m. | CR043639S |
Figas Construction vs. Jansen Construction of CA Figas, Robert-Plaintiff |
Eight | 1:30 p.m. | DR140699 |
Figas Construction vs. Jansen Construction of CA Jansen Construction Co. of California-Defendant |
Eight | 1:30 p.m. | DR140699 |
Figas Construction vs. Jansen Construction of CA Patel, Shailesh -Defendant |
Eight | 1:30 p.m. | DR140699 |
Figas Construction vs. Jansen Construction of CA Redwood Coast Hospitality, LLC -Defendant |
Eight | 1:30 p.m. | DR140699 |
Figas Construction vs. Jansen Construction of CA Umpqua Bank-Defendant |
Eight | 1:30 p.m. | DR140699 |
Figas Construction vs. Jensen Construction of CA Patel, Jayshree -Defendant |
Eight | 1:30 p.m. | DR140699 |
Herrera, Mario-Defendant | Five | 1:30 p.m. | CR1403570 |
Uber, Thomas Alan-Defendant | Four | 1:30 p.m. | CR1501272 |
Volasgis, Leon Cornelius-Defendant | Four | 1:30 p.m. | CR1501163 |
Brown, Naomi Lynn-Defendant | One | 1:30 p.m. | CR1501649 |
G. Cummings vs. J. Dessel Cummings, Gayle S-Cross Defendant |
Seven | 1:30 p.m. | DR110625 |
G. Cummings vs. J. Dessel Seal, Emily -Cross Complainant |
Seven | 1:30 p.m. | DR110625 |
S Cummings vs. J. Dessel Seal, Emily-Defendant |
Seven | 1:30 p.m. | DR110625 |
S. Cummings vs. J. Dessel Cummings, Gayle S-Plaintiff |
Seven | 1:30 p.m. | DR110625 |
S. Cummings vs. J. Dessel Dessel, Jennifer-Cross Complainant |
Seven | 1:30 p.m. | DR110625 |
S. Cummings vs. J. Dessel Dessel, Jennifer-Defendant |
Seven | 1:30 p.m. | DR110625 |
Cook, Michael Shane-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TRI 503150 |
Daily, Jacob T-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TR1503433 |
Hershberger, Tesse Loraine-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TR1403248 |
Intorcia, Jillian Leigh-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TRI 502918 |
Ledford, Janet Marie-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TR1502951 |
lntorcia, Jillian Leigh-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TRI 502918 |
Murrell, Jennifer Jean-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TR1502772 |
Pinney, Celeste Felica-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TRI 500259 |
Pinney, Celeste Felice-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TRI 500259 |
Ramirez, Jackqueline Miranda-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TRI 503096 |
Rivers, Austin Zachary-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TR1503381 |
Volasgis, Leon Cornelius-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TR1502638 |
Waxier1 Michael Clarence-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TR1306101 |
Waxier, Michael Clarence-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TR1306342 |
Way, Nikolas Alvin-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TR1503435 |
Wheeler, Thomas N-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TR1503434 |
Williamson, Linnell Sean-Defendant | Three | 1:30 p.m. | TR1501121 |
Nichols, Christopher Stephen-Defendant | Two | 1:30 p.m. | TR1500674 CR1501576 CR1401680 |
A, Profant, et al vs. Federal Home Loan Mtg Quality Loan Service Corporation -Defendant |
Eight | 1:45 p.m. | DR140296 |
A. Profant, et al vs. Federal Home Loan Mtg Federal Home Loan Mortgage Corporation-Defendant |
Eight | 1:45 p.m. | DR140296 |
A. Profant, et al vs. Federal Home Loan Mtg Nationstar Mortgage, LLC -Defendant |
Eight | 1:45 p.m. | DR140296 |
A. Profant, et al vs. Federal Home Loan Mtg Profant, Alexandra -Plaintiff |
Eight | 1:45 p.m. | DR140296 |
A. Profant, et al vs. Federal Home Loan Mtg Profant, Peter James-Plaintiff |
Eight | 1:45 p.m. | DR140296 |
A. Profant, et al vs. Federal Home Loan Mtg Sank of America -Defendant |
Eight | 1:45 p.m. | 0R140296 |
CACH vs. D. Waters Cach,LLC -Plaintiff |
Eight | 1:45 p.m. | 0R110764 |
CACH vs. D. Waters Waters, Donald E-Defendant |
Eight | 1:45 p.m. | DR110764 |
C. Monet vs. Bank of America Bank of America, NA -Defendant |
Eight | 1:45 p.m. | DR140298 |
C. Monet vs. Bank of America Monet, Chris -Plaintiff |
Eight | 1:45 p.m. | DR140298 |
Discover Bank vs. R. Wagner Discover Bank -Plaintiff |
Eight | 1:45 p.m. | DRI 30457 |
Discover Bank vs. R. Wagner Wagner, Roderick A-Defendant |
Eight | 1:45 p.m. | DR130457 |
Matter of: A. Williams Moore, Alaina Ashlyn-Minor Confidential |
Eight | 1:45 p.m. | CVI 501 51 |
Matter of: A. Williams Williams, Amy-Petitioner |
Eight | 1:45 p.m. | CV150151 |
Matter of K. Snyder Snyder, Kristi -Petitioner |
Eight | 1:45 p.m. | CV150131 |
Portfolio Recovery Assoc LLC vs. C. Driscoll Driscoll, Christopher-Defendant |
Eight | 1:45 p.m. | DR140647 |
Portfolio Recovery Assoc LLC vs. C. Driscoll Driscoll, Christy D-Defendant |
Eight | 1:45 p.m. | DR140647 |
Portfolio Recovery Assoc LLC vs. C. Driscoll Portfolio Recovery Associates, LLC -Plaintiff |
Eight | 1:45 p.m. | DR140647 |
T. Carr vs. R. Steffano, et al Acme Rocket Bikes -Defendant |
Eight | 1:45 p.m. | DR140155 |
T. Carr vs. R. Steffano, et al Carr, Thomas -Plaintiff |
Eight | 1:45 p.m. | DR140155 |
T. Carr vs. R. Steffano, et al Steffano, Robert-Defendant |
Eight | 1:45 p.m. | DR140155 |
Fisher, Krista L-Defendant | Five | 2 p.m. | CR1501557 |
Gregorio, Joseph Lee-Defendant | Five | 2 p.m. | CR1500200 CR1500197 CR1500157 CR1405566 CR1305492 CR1302104 |
Herman, Jeremy Scott-Defendant | Five | 2 p.m. | CR1305986A |
Hostler, Keith Alan Jr-Defendant | Five | 2 p.m. | CR1501816 CR1501660 CR1405817 |
Hostler! Keith Alan Jr-Defendant | Five | 2 p.m. | CR1501670 |
Jones, James E-Defendant | Five | 2 p.m. | CR1501794 |
People vs. $3182 US Currency $3182 US Currency-Respondent |
Four | 2 p.m. | CV150094 |
People vs. $3182 US Currency People of the State of California -Petitioner |
Four | 2 p.m. | CVI 50094 |
People vs. $3182 US Currency Ruptak, Nathan -Claimant |
Four | 2 p.m. | CVI 50094 |
Ruptak, Nathan Aaron-Defendant | Four | 2 p.m. | CR1500129 CR1500128 CR1500050 CR1304331B |
Shreeve, Michael James-Defendant | Four | 2 p.m. | CR1501584 |
Telnes, Bill David-Defendant | Four | 2 p.m. | CR1501716 |
Wolfe, Kenneth Steven-Defendant | Four | 2 p.m. | CR1405558 CR1405380 CR1405368 |
Balke, Sara Ann-Defendant | One | 2 p.m. | CRI4OIIO5A CR1400279 |
Chabot, Timothy John-Defendant | One | 2 p.m. | CR1501842 |
Hillegeist, William Duane-Defendant | One | 2 p.m. | CR1402637B CR1401106 CRI4OIIO5B CR1304813 CR1303859 |
Jones, Mitchell Hale-Defendant | Three | 2 p.m. | TRI 500428 |
Luna, Maria Cristina-Defendant | Three | 2 p.m. | TRI 501061 |
North, Christopher Earl-Defendant | Three | 2 p.m. | TR1417897 |
Parra, Erwin Gomez-Defendant | Three | 2 p.m. | TR1502899 TRI5OI 549 |
Manes, James Thad-Defendant | Two | 2 p.m. | CR1501815 CR1402934 CR1400410 CR1304952 CR1302726 CR1300360 CR1204660 |
Brissette, Jodene Louise-Defendant | Five | 2:30 p.m. | CR1204319 |
Henson, Penny Marie-Defendant | Five | 2:30 p.m. | CR13001 76B |
Hohstadt, Karl Alan-Defendant | Five | 2:30 p.m. | CR1400380 |
Keffer, Brian Glen-Defendant | Five | 2:30 p.m. | CR1403848 |
Simpson, Robbie William-Defendant | Five | 2:30 p.m. | CR1402952 |
Sovereign, Shad Andreu-Defendant | Five | 2:30 p.m. | CR1402398 |
Taylor, Russell Joseph Elrick-Defendant | Five | 2:30 p.m. | CR1302942 |
Williams, Eric Allen-Defendant | Five | 2:30 p.m. | CR1402326 |
Taylor, Russell Joseph Elrick-Defendant | Four | 2:30 p.m. | CR1302942 |
Abbott, Cyle Warren Jr-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1405360 |
Anagnost, Karli Elizabeth Lynn-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1402916 |
Baird, Cassandra Marie-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1403426 |
Balm, Luke Howard-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1305344 |
Booth, Judith Darlene-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1405375 |
Bramlett, Oryan Shane Adams-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1203017 |
Bramlett, Oryan Shane-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1200106 |
Campbell, Casey Clay-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1500546 |
Collins, Travis Matthew-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1405154 CR1200673 |
Demontigny, Devon Jeane-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1200345 |
Dias, Bebette Camillia-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1404442B |
Freeman, Todd Alan-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1405114 |
Frost, Tommy Michael-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1500052 |
Gammill, Justin Michael-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1302595B |
Gillespie, Rebecca Lyn-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1402677 |
Huntley, Rachel Louise-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1303715 |
LeRoux, Jacques Kincaid-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1402185 |
Lewis, Steven Dale-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1 204483A CR1200798 |
MaIm, Julie Anne-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1006301 |
McDaniel, Michelle Lynn-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR14019408 CR1400231 CR1 300920C |
Sheltman, Heather Elizabeth-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1401300 |
Sims. Leroy Arvie-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1401267 |
Stewart, Crystal Nicole-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1103377 |
Stream, Lucas Matthew-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1404026 |
Taylor1 Jerrica Ann-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1401173 |
Thomas, Brenda Jean-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1305509 |
Turnbull, Dennis Allen Jr-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1403713 |
Whitlock, Kimberly Ann Cheryl-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1302457 |
Whitlock, Kimberly Cheryl-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1304456 |
Winnop, Jill Deanna-Defendant | Two | 2:30 p.m. | CR1403682C |
Matter of: D. Magney Humboldt Cty Adult Protective Svcs -Petitioner |
Eight | 3 p.m. | CV150159 |
Matter of: D. Magney Magney, Dick R-Respondent |
Eight | 3 p.m. | CVI 501 59 |
Matter of: D. Magney Magney, Judith C-Respondent |
Eight | 3 p.m. | CVI 501 59 |
Matter of: ft Magney Humboldt Public Guardian -Petitioner |
Eight | 3 p.m. | PR150089 |
Matter ot D. Magney Magney, Dick R-Conservatee |
Eight | 3 p.m. | PRI 50089 |
K. Worthy vs. E. Heifetz Heifetz, Ethan -Defendant |
Three | 3 p.m. | SCI 50065 |
S. Stoffer vs. Danco Property Mgmt Danco Property Management -Defendant |
Three | 3 p.m. | SC150082 |
S. Stoffer vs. Danco Property Mgmt Stoffer, Shirley-Plaintiff |
Three | 3 p.m. | SC150082 |
Confidential | Three | 3 p.m. | CV150185 |
Worthy, Kelly -Plaintiff | Three | 3 p.m. | SC150065 |