J U D G E D
Friday, May 25, 2018’s Superior Court Docket
Party | Courtroom | Time | Docket |
---|---|---|---|
Almosaneed, Mosaeeb Othman I-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1802406 |
Bennett, Robert Harley-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1701109 |
Carlson, Shannon Rae-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1800141 CR1402743 |
Engberg, Chase Karl-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1802072 CR1704323 |
Flenner, Whitney Elizabeth-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1802332 |
Foster, Aubree Chea-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1800918 |
Garner, Rachel Vadona-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1605734 |
Grater, Ryan Daniel-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1802329 |
Ledterman, Kyndahl Lorraine-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1802405 |
MacMullin, Forestry -Defendant | Eight | 8 a.m. | TR1800828 |
Marshall, Alfreda Sunni Jane-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1802327 |
Mayr, Casey Michael-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1802330 CR1800021 |
Mcintire, Bradley Eugene-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1802331 |
McKinnon, Andrew Richard-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1800834 CR1702140 CR1503108 |
Micheli, Josi Anni-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1702388A |
Murry, Amyia Terressa-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1801000 CR1704978B |
Nedeljkovic, Nenad -Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1802326 |
Phelps, Taylor Nicole-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1802404 |
Raper, Daniel Eugene-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1601260B CR1305036 |
Rial, Amy Marie-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1704305 |
Simer, Molly Ann-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1801564 CR1602881 |
Smith, Michael Dean Jr-Defendant | Eight | 8 a.m. | CR1802407 |
Brudvik, Joal Steven-Defendant | One | 8:30 a.m. | CR1800863 CR1705218 CR1505326 CR1303728 |
Kim, Taehun -Defendant | One | 8:30 a.m. | CR1802080B |
Kim, Taehyun -Defendant | One | 8:30 a.m. | CR1802080C |
Liu, Fengxia -Defendant | One | 8:30 a.m. | CR1802080A |
A. Reynoza vs. J. Cobian-Ahumada Cobian-Ahumada, Juan -Respondent |
Seven | 8:30 a.m. | FL180308 |
A. Reynoza vs. J. Cobian-Ahumada County of Humboldt -DCSS |
Seven | 8:30 a.m. | FL180308 |
A. Reynoza vs. J. Cobian-Ahumada Reynoza, Amber -Petitioner |
Seven | 8:30 a.m. | FL180308 |
J. Cobian vs. A. Stewart Cobian, Juan -Petitioner |
Seven | 8:30 a.m. | FL180327 |
J. Cobian vs. A. Stewart Stewart, Amber -Respondent |
Seven | 8:30 a.m. | FL180327 |
M. Soeth vs. S. Soeth Soeth, Maxwell -Petitioner |
Seven | 8:30 a.m. | FL170810 |
M. Soeth vs. S. Soeth Soeth, Shauna -Respondent |
Seven | 8:30 a.m. | FL170810 |
R. Young vs. M. Herrera-Ayala Herrera, Malachi -Respondent |
Seven | 8:30 a.m. | FL170007 |
R. Young vs. M. Herrera-Ayala Young, Rachel Marie-Petitioner |
Seven | 8:30 a.m. | FL170007 |
Reeves, Terrance Michael Lavelle-Defendant | Three | 8:30 a.m. | CR1704641A |
Snyder, John Gaylord-Defendant | Four | 8:45 a.m. | CR1701523 |
Collins, Travis L-Defendant | Three | 9:15 a.m. | CR1801304 |
Cook, Terry Edward-Defendant | Three | 9:15 a.m. | CR1801758 CR1604818A |
Langdon, Michael Robert-Defendant | Three | 9:15 a.m. | CR1701673 CR1700245 |
Pierce, Natalie Jean-Defendant | Three | 9:15 a.m. | CR1802502 CR1802501 CR1802208 CR1802207 CR1801774 |
Spaulding, James Alexander-Defendant | Three | 9:15 a.m. | CR1704582 CR1703017 CR1403927 |
Tool, Chelsea Danya-Defendant | Three | 9:15 a.m. | CR1703615 |
Bauer, James Christian-Defendant | Three | 10 a.m. | CR1802063 |
James, Rafey Michael-Defendant | Three | 10 a.m. | CR1802282 |
Bell, Quentin Laone-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1703307 CR1701789 |
Busenius, David Lyn-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1602524 |
Campbell, Jesse Bruce-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1604040 |
Cloud, Richard Carl-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1703801 |
Danielson, Steven Michael-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1702777 |
Donahue, Derek Ike-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1502619 CR1502166 |
Durant, Tyler Joseph-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1501282 |
Gobin, David Lee-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1800705 |
Goldman, Benjamin James-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1800034 |
Hester, Roosevelt II-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1304274 |
Hoffman, Joseph Allen-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1800092 |
Holt, Alexander Nathaniel-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1600178 |
Jenson, Melvin Charles Jr-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1300855 CR1204135 |
Ledesma, Colin David-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1600699 |
ManzoSoto, Norberto -Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1600072 |
Molinaerazo, Oscar Alexander-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1705323 |
Page, Corben Wayne-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1703169 |
Randall, Michelle Renae-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1300393 |
Rhyne, Tamra Rynia-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1401992 |
Rose, Scott Christopher-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1704013 CR1703473 |
Scott, Kelli Ann-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1703904 |
Stevens, Darin Patrick-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1702825 |
Tappen, Else Michelle-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1600259 |
Tatom, Rayanna -Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1602772 |
Tharpe, Justin Amos-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1302554 |
Thomas, Russell Mark Jr-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1801751 |
Williams, Andrew David-Defendant | Two | 10:30 a.m. | CR1704188 |
CCCU vs. P. Still Coast Central Credit Union -Plaintiff |
Eight | 1:30 p.m. | SC180097 |
CCCU vs. P. Still Still, Paul -Defendant |
Eight | 1:30 p.m. | SC180097 |
K. Gray-Powers vs. R. Wentworth Gray-Powers, Kirk -Plaintiff |
Eight | 1:30 p.m. | SC180028 |
K. Gray-Powers vs. R. Wentworth Wentworth, Ralph Lawrence-Defendant |
Eight | 1:30 p.m. | SC180028 |
M. Taylor vs. J. Freeman Freeman Architects -Defendant |
Eight | 1:30 p.m. | SC180101 SC180100 |
M. Taylor vs. J. Freeman Freeman, Jack -Defendant |
Eight | 1:30 p.m. | SC180101 SC180100 |
M. Taylor vs. J. Freeman Taylor, Michael -Plaintiff |
Eight | 1:30 p.m. | SC180101 SC180100 |
Brown, Dustin Edward-Defendant | Eight | 1:30 p.m. | TR1704023 |
County of Humboldt vs. M. Manor County of Humboldt -Plaintiff |
Four | 1:30 p.m. | DR170402 |
County of Humboldt vs. M. Manor Manor, Marvin -Defendant |
Four | 1:30 p.m. | DR170402 |
County of Humboldt vs. M. Manor Smith, Richard James-Intervenor |
Four | 1:30 p.m. | DR170402 |
L. Barnick vs. Federal National Mortgage Association Barnick, Leaann -Plaintiff |
Four | 1:30 p.m. | DR180056 |
L. Barnick vs. Federal National Mortgage Association Federal National Mortgage Association-Defendant |
Four | 1:30 p.m. | DR180056 |
L. Barnick vs. Federal National Mortgage Association PLM Loan Management Services, Inc. -Defendant |
Four | 1:30 p.m. | DR180056 |
L. Barnick vs. Federal National Mortgage Association Seterus -Defendant |
Four | 1:30 p.m. | DR180056 |
S. Patel vs. Jansen Construction Golden State Acoustical, Inc. -Cross Defendant |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
S. Patel vs. Jansen Construction Harbert Roofing, Inc. -Cross Complainant |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
S. Patel vs. Jansen Construction Harbert Roofing, Inc. -Cross Defendant |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
S. Patel vs. Jansen Construction Harbert Roofing, Inc. -Defendant |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
S. Patel vs. Jansen Construction Ibaibarriaga, Guillermo -Cross Defendant |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
S. Patel vs. Jansen Construction Jansen Construction Company of California-Cross Complainant |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
S. Patel vs. Jansen Construction Jansen Construction Company of California-Cross Defendant |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
S. Patel vs. Jansen Construction Jansen Construction Company of California-Defendant |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
S. Patel vs. Jansen Construction Old Republic Surety Company -Cross Defendant |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
S. Patel vs. Jansen Construction Patel, Jayshree -Cross Defendant |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
S. Patel vs. Jansen Construction Patel, Shailesh -Cross Defendant |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
S. Patel vs. Jansen Construction Redwood Coast Hospitality, LLC -Cross Defendant |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
S. Patel vs. Jansen Construction Redwood Coast Hospitality, LLC -Plaintiff |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
S. Patel vs. Jansen Construction The Shailesh Patel and Jayshree Patel Revoc. Trust-Plaintiff |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
S. Patel vs. Jansen Construction Thyssenkrupp Elevator Corporation -Cross Defendant |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
S. Patel vs. Jansen Construction Trustees of the Shailesh Patel and Jayshree Patel Trust-Plaintiff |
Four | 1:30 p.m. | DR140694 |
Angelito, Lisa Anne-Defendant | Seven | 1:30 p.m. | CR1801256A |
Hall, Laurel Aimee-Defendant | Seven | 1:30 p.m. | CR1802267A |
Hall, William Joseph-Defendant | Seven | 1:30 p.m. | CR1802267B |
Hanley, Krissey Jewel-Defendant | Seven | 1:30 p.m. | CR1802269A |
Hostler, Kristi Caprice-Defendant | Seven | 1:30 p.m. | CR1802271A |
Hostler, Nikowah -Defendant | Seven | 1:30 p.m. | CR1802272A |
Jacinto, Ulices Angelito-Defendant | Seven | 1:30 p.m. | CR1801256B |
Joseph, KeeYeh P-Defendant | Seven | 1:30 p.m. | CR1802272B |
Martin, Elijah Lynn-Defendant | Seven | 1:30 p.m. | CR1802274A |
McCovey, Justin Gordon-Defendant | Seven | 1:30 p.m. | CR1802271B |
Mosier, Jessie Ray-Defendant | Seven | 1:30 p.m. | CR1802274B CR1605698 |
Risling, Nikki Gail-Defendant | Seven | 1:30 p.m. | CR1802274C |
Robinson, Billy Joe-Defendant | Seven | 1:30 p.m. | CR1802269B |
Halsey, Robert Duke III-Defendant | Two | 1:30 p.m. | CR1302144 |
Hoyos, Sara Rose-Defendant | Two | 1:30 p.m. | CR1802336 CR1800785 |
Strandberg, Emily Anna-Defendant | Two | 1:30 p.m. | CR1801680 CR1605791 |
Armstrong, Kenton Davis-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1801981 |
Carpenter, Dawnetta Rene-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1801798 |
Cobb, Peggy Lynn-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1800448A |
CobillasGraham, Shannon Renee-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1704868 |
Condit, Elizabeth Marie-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1704869A |
Day, Jerod William-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1704867A CR1702165A |
Evans, Tammy Sue-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1701857 |
GallardoPrieto, Erendira Martina-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1801983A |
Holland, Antoinette Suzanne-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1801795A |
JohnsonSanchez, Melissa Renee-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1801799 CR1704870 |
Jordan, Ryan Wade-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1801795B |
McGinnis, Joseph James-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1801796A |
Nixon, Nicole Charmaine-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1801796B |
Renshaw, Linda Sue-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1704871 |
Romero, Vincente -Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1801983B |
Sanchez, Benjamin Mitchell-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1704869B |
Turnbaugh, Tara Nicole-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1704867B CR1702165B |
Walker, Ronald Eugene-Defendant | Seven | 1:31 p.m. | CR1800448B |
A. Giraud vs. A. Kottree Giraud, Arlene Kay-Petitioner |
Four | 1:45 p.m. | CV180392 |
A. Giraud vs. A. Kottree Kottree, Alicia Marie-Respondent |
Four | 1:45 p.m. | CV180392 |
E. Collins vs. M. Farfan Collins, Elizabeth Jean-Petitioner |
Four | 1:45 p.m. | CV180380 |
E. Collins vs. M. Farfan FarFan, Michael Daniel-Respondent |
Four | 1:45 p.m. | CV180380 |
G. Diaz vs. H. Oliva Diaz, Graciele -Petitioner |
Four | 1:45 p.m. | CV180391 |
G. Diaz vs. H. Oliva Oliva, Hector -Respondent |
Four | 1:45 p.m. | CV180391 |
G. Harlander vs. F. Radloff Harlander, George -Cross Defendant |
Four | 1:45 p.m. | DR150457 |
G. Harlander vs. F. Radloff Harlander, George -Plaintiff |
Four | 1:45 p.m. | DR150457 |
G. Harlander vs. F. Radloff Radloff, Fred -Defendant |
Four | 1:45 p.m. | DR150457 |
G. Harlander vs. F. Radloff Rodloff, Frederick F-Cross Complainant |
Four | 1:45 p.m. | DR150457 |
Merchants Acceptance Corp vs. J. Blizzard Blizzard, Jessica -Defendant |
Four | 1:45 p.m. | DR170454 |
Merchants Acceptance Corp vs. J. Blizzard Blizzard, Peter -Defendant |
Four | 1:45 p.m. | DR170454 |
Merchants Acceptance Corp vs. J. Blizzard Merchants Acceptance Corporation -Plaintiff |
Four | 1:45 p.m. | DR170454 |
M. Loa vs. F. Tinkle Loa, Maria Estela S-Petitioner |
Four | 1:45 p.m. | CV180379 |
M. Loa vs. F. Tinkle Tinkle, Frankie Lynn-Respondent |
Four | 1:45 p.m. | CV180379 |
Wells Fargo Bank NA vs. D. Maldonado Maldonado, Daniel P-Defendant |
Four | 1:45 p.m. | DR170508 |
Wells Fargo Bank NA vs. D. Maldonado Wells Fargo Banks, N.A. -Plaintiff |
Four | 1:45 p.m. | DR170508 |
Zwerdling, Cole Ethan-Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | TR1607995 |
Anderson, Annalisa Rae-Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | TR1608272 |
Baszler, Kenneth Eldor Jr-Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | CR1001493 |
Cretsinger, Nicholas Dwayne-Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | CR1202053B |
Emerson, Lauren D-Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | TR1204467 |
Emerson, Lauren -Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | TR1506380 TR1310523 TR1202477 TR1118773 |
Emerson, Lauren Denise-Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | TR1509261 TR1401484 TR1401253 TR1315492 TR1313861 TR1312087 TR1311572 TR1311570 TR1310518 TR1310256 TR1310148 TR1310094 TR1310093 TR1310009 TR1309160 TR1309113 TR1308361 TR1307490 TR1214561 TR1211878 TR1211019 TR1209427 TR1209398 TR1202489 TR1200459 TR1114453 TR1111035 |
Hayden, Erika Ann-Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | TR1300245 |
Hodges, Joey Kendall-Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | CR1802302 CR1604845 CR1404131 |
Jones, Kenyatta -Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | TR1313871 |
Lynch, Katherine -Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | TR1803836 TR1801696 |
Nassir, Edrees -Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | TR1306576 TR1204083 TR1117962 TR1115669 TR1006254 |
Ohman, Heather Ann-Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | TR1406578 |
Pratt, Anthony Valandingham Jr-Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | CR1201307C |
Pratt, Anthony V Jr-Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | TR1709493 |
Romanini, Stella -Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | TR1803761 TR1708368 |
Romanini, Stella Marie-Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | TR1805000 TR1804836 TR1804550 TR1804522 TR1803977 TR1803578 TR1801080 TR1800236 TR1711412 TR1710942 TR1710883 TR1710799 TR1710449 TR1710423 TR1710412 TR1710204 TR1709777 TR1708578 TR1708402 TR1708322 TR1703875 TR1703707 TR1703114 TR1702086 TR1701925 TR1701465 TR1612320 TR1612006 TR1611352 TR1611303 TR1611239 TR1607571 TR1603754 TR1603743 TR1603712 TR1603043 TR1603019 TR1601891 TR1601814 TR1601604 TR1600953 TR1600377 TR1600347 TR1514098 TR1502282 TR1502248 TR1502024 TR1418029 TR1412811 CR1505571 |
Russell, Valerie -Defendant | Seventeen | 1:45 p.m. | TR1805001 TR1804741 TR1804465 TR1803979 TR1606289 |
Cook, Amy Katherine-Defendant | Seventeen | 1:50 p.m. | NC1600459 |
B. Hill vs. L. Olsen Hill, Belinda Joyce-Petitioner |
Four | 2 p.m. | CV180163 |
B. Hill vs. L. Olsen Olsen, Leroy Evan-Respondent |
Four | 2 p.m. | CV180163 |
Vanwyk, Nicholas Lee-Defendant | Two | 2 p.m. | CR1802479 |
Wilks, Richard Leroy-Defendant | Two | 2 p.m. | TR1800691 TR1709094 CR1705280 CR1702131 |
Wilks, Richard Leroy II-Defendant | Two | 2 p.m. | CR1802490 |
Beattie, Troy Jason-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1505194A |
Canfield, Christopher Lee-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1600179 |
Casarez, Bernardino Tejeda-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1704133A CR1702876 |
Dorey, Sara Adalee-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1504903B |
Easley, Isaiah Rei-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1703154 |
Gallagher, Richard Paul Jr-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1701344 |
Glascoe, Zachary Logan-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1404162 |
Heald, Jennifer Inez-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1700504B |
Hennings, Jessica Leigh-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1303207 |
Higgins, Christina Ann-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1402637C |
Hnilo, Samuel John-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1602200B CR1600350 |
Hoyt, Jeremiah Lee-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1605415 |
Maynard, Amber Elizabeth-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1603851B |
Myers, Philip Daniel Smoker-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1602239 CR1406109 |
Noble, Stephen Ray-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1405735 |
Owen, Ronald Anthony-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1701087 |
Petersen, Heather Athlyn-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1702872 CR1600825 |
Schaafsma, John Dustin-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1405829 |
Smith, Kenneth Andrew-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1602728 |
Steele, Richard James-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1704647 |
Tommila, Diane Ella-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1200488 |
Waters, Sean Nickolas-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1701424 |
Whiffing, William Clifford-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1702814 |
Wickerd, Michael Samuel-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1700059 |
Williams, Dillon Kieth Livasy-Defendant | Three | 2:01 p.m. | CR1701385 |